HTML

Linkblog

Friss topikok

Áldott állapot

Tudnivalók, cikkek, infók erről a csodaszép időszakról...

A gátmasszázsról

2008.05.12. 07:25 :: leia26

A kismamák egyre nagyobb számban szeretnék a gátmetszést elkerülni. A terhesség alatt a szakember irányításával, rendszeresen végzett intimtorna során megtanulhatják a gátizmok akaratlagos összehúzását és elernyesztését. A szülés végén ezen fontos izmok szándékos ellazítása hozzásegíthet a gátmetszés elkerüléséhez.

A szülés második fázisa a kitolási szak. Lényege, hogy a korábbi méhösszehúzódások hatására kitágult méhszájon át a magzat elölfekvő része - ez leggyakrabban a koponya, medencevégű fekvéskor a magzati far - egyre mélyebben a hüvelybe nyomódik. A kismama ilyenkor erős székelési ingert érez minden egyes méhösszehúzódás alatt, és ezek hatására nyomni kezd. A méh, a hasizom, valamint a rekeszizom egyirányú ereje préseli át a magzatot a hüvelyen és a gátizmokon át a külvilágra.

Izomból

A kitolási szak igen lassú, az izomszövettel rendelkező hüvelynek van ideje tágulni, ennek hála az esetek nagy részében nem történik sérülés. A hüvelybemenet környékén, a gáton bonyolult lefutású, több rétegben elhelyezkedő izmok vannak. Ezen izmok feladata a kismedencében elhelyezkedő szervek alátámasztása, a széklet és a vizelet tartása, irányított ürítésének szabályozása. Ezek az izmok erősek, nagy ellenállást képesek kifejteni, mely akadálya lehet a megszülető magzat fejének, esetleg farának könnyebb világrajöttének.

A gátmetszés

A gátizmok szülés végén történő sebészeti átmetszését gátmetszésnek hívjuk. A metszést általában jobbra vagy balra, ritkábban a végbél felé végezzük. A gátmetszést korábban kötelező volt elvégezni az összes először szülő nő esetében.Napjainkban azonban a szülészek szemlélete megváltozott, és ezt a műtétet kizárólag abban az esetben végezzük el, ha nagy a veszélye a gát sérülésének.

Masszázs

A gátizmok tágulékonyságát fokozni lehet a hüvelybemenet kíméletes masszírozásával is. Alapos kézmosás után hanyattfekvő helyzetben először egy ujjal a hüvelybemenetre a végbél felé óvatos nyomást kell alkalmazni. Általában könnyen érezni lehet az ott elhelyezkedő izomcsoportot.  Az izmok kitapintása és megismerése után jobbra, illetve balra enyhe nyomást kell alkalmazni azokra, nem erővel, hanem sokkal inkább finoman. Amikor már érzik,  hogy az izmok ellazultak, csak akkor kell a masszírozást körkörös mozdulatokkal kiegészíteni.Figyelni kell arra, hogy soha nem szabad az ujjat a hüvelybe mélyre felvezetni. Fontos a gyakorlatot fokozatosan alkalmazni, eleinte rövidebb, később hosszabb ideig. De még a leghosszabb időtartam se legyen soha tíz percnél több. A hüvelyfal a terhesség során megduzzad, érzékeny, ezért sokan valamilyen olaj alkalmazását javasolják. A hüvelybemenet és a hüvelyfal nemcsak érzékeny, de a különböző fertőzések ellen sem tud hatékonyan védekezni, emiatt kizárólag gyógyszertárban kapható síkosító zselét célszerű alkalmazni. Az illóolajok várandósság alatti használata szinte egyöntetűen nem javasolt, sem aromaterápia, sem gátmasszírozás formájában.

 (Forrás: Baba Magazin)

Szólj hozzá!

Címkék: szülés

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása